6 dôvodov, prečo sa vám zle spí

6 dôvodov, prečo sa vám zle spí a ako to zlepšiť

Kvalitný spánok je dôležitý pre celý organizmus a jeho regeneráciu. V prípade, že vás trápi dlhodobá únava a máte pocit vyčerpania, je možné, že kvalitného spánku nemáte dostatok. Aké sú najčastejšie dôvody nekvalitného spánku? Dá sa to napraviť?

Nevhodn%C3%A1%20matrace

Nevhodný matrac

Príčinou zlého zaspávania alebo pravidelného budenia sa počas noci, môže byť nevhodný matrac. Napríklad čisto pérové matrace vyhovujú len málokomu, pretože nevytvárajú jednoliaty odpor a každá časť tela odpočíva inak. Podstatne lepšou voľbou sú matrace z moderných materiálov, ktoré sa vedia prispôsobiť konkrétnemu telu svoju plasticitou. Pri samotnom výbere je potrebné zhodnotiť tiež tvrdosť matraca a ďalšie aspekty.

Prečítajte si článok Ako vybrať matrac, kde sa dozviete všetko potrebné.

Riešenie: Vyhoďte svoj starý matrac a nahraďte ho kvalitným matracom na mieru vašim potrebám.

P%C5%99%C3%ADli%C5%A1%20osv%C4%9Btlen%C3%A1%20lo%C5%BEnice

Príliš osvetlená spálňa

Väčšina z nás už má povedomie o tom, že by sme pred spaním nemali hľadieť do chytrých telefónov, tabletov a ďalších obrazoviek. Málokto si ale uvedomuje, že problémy so spánkom môže spôsobovať aj stropné svetlo, a to najmä biele LED žiarovky. Podľa niekoľkých vedeckých prieskumov príliš osvetlená miestnosť potláča ospalosť a produkciu hormónu melatonínu až o hodinu a pol. Biele svetlo v LED žiarovkách totiž obsahuje tzv. modré svetlo, ktoré potláča tvorbu hormónu melatonínu. Človek kvôli tomu spí kratšiu dobu a jeho spánok je aj omnoho ľahší.

Riešenie: Vymeňte nielen v spálni, ale v celom byte či dome žiarovky za tie, ktoré neobsahujú biele svetlo.

Star%C3%BD%20prole%C5%BEel%C3%BD%20pol%C5%A1t%C3%A1%C5%99

Starý preležaný vankúš

Okrem matraca ovplyvňuje kvalitu spánku vankúš, ktorý poskytuje oporu krku a hlavy. Nevhodne zvolený či starý preležaný môže spôsobovať bolesti hlavy, blokáciu krčnej chrbtice a v neposlednom rade problémy so spaním. V dnešnej dobe si môžete vybrať zo širokej ponuky vankúšov. Pri ich výbere sa zamerajte na použitý materiál (prírodný, syntetický), tuhosť a tvar.

Riešenie: Zo všetkého najskôr zistite, v akej polohe najčastejšie spíte. Pre spánok na boku alebo na chrbte sa kvôli opore krčnej chrbtice a ramien odporúčajú vyššie pevné vankúše či anatomicky tvarované vankúše. Pri spánku na bruchu sú šikovné nižšie mäkké vankúše.

P%C5%99%C3%ADli%C5%A1%20hlasit%C3%BD%20bud%C3%ADk 

Príliš hlasný budík

Vedeli ste, že zvonenie budíka vás nielen prebudí, ale taky vám môže znepríjemniť celý deň? Zvlášť ak večer idete neskoro spať a ráno vstávate na budík. Vibrácie alarmu vás totiž môžu prebudiť v okamihu hlbokého spánku, kedy dochádza v organizme k celej rade regeneračných procesov, ktoré sa v okamihu zastaví a už sa znovu nerozpohybují, ani keď zostanete v posteli a budete pokračovať v spánku. Z toho dôvodu nepomáha ani to, keď sa po zazvonení budíka rozhodnete zotrvať ešte na pár minút v posteli. Spánok už nebude kvalitný, nedodá vám energiu, ani nezlepší náladu.

Riešenie: Snažte sa chodiť spať včas a budík si nastavte na čo najtichší tón s tým, že keď budete mať dostatok spánku, zvyčajne sa sami prebudíte ešte pred jeho zazvonením.

%C5%A1patn%C4%9B%20zvolen%C3%A1%20p%C5%99ikr%C3%BDvka%20a%20pol%C5%A1t%C3%A1%C5%99

Zle zvolená prikrývka a obliečky

Kto sa pod prikrývkou potí alebo je mu chladno, ten zle spí. Z toho dôvodu je dobré mať v zásobe niekoľko druhov prikrývok a voliť ich podľa ročného obdobia alebo svojich preferencií. Na teplé večery odporúčame ľahkú, priedušnou letnú prikrývku. Celoročná prikrývka príde vhod počas zimných večerov, ale vďaka svojej ľahkosti je obľúbená aj v lete. Čo sa týka obliečky, materiál voľte podľa hrejivosti. Odporúčame prírodné materiály. Napríklad bavlnené obliečky sú nielen príjemné na dotyk, ale je tiež ideálne pri alergii, astme a vhodné pre citlivú pokožku.

Riešenie: Kúpte si dve prikrývky. Ľahšie prikrývku na leto, hrubšie na zimu. Obliečky voľte podľa svojich preferencií. V zime je obľúbené flanelové obliečky, ktoré majú rovnaké vlastnosti ako bavlna, ale sú teplejšie. Pre veľké zimomřivce sú ideálne hrejivé obliečky z mikroplyšu.

Alkohol%20p%C5%99ed%20sp%C3%A1nkem

Alkohol pred spánkom

Spríjemňuje si večery pohárikom vína? Ak si doprajete alkohol pred spaním pravidelne alebo dokonca vo väčšej miere, môže to mať z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na kvalitu vášho spánku. Dôvodom je cukor obsiahnutý v alkohole, ktorý pôsobí ako stimulant. Spánok po alkohole nebýva dostatočne hlboký, aj keď to tak možno nevyzerá.

Riešenie: Ak sa večer nezaobídete bez pohára vína, piva či tvrdého alkoholu, dajte si ho najmenej tri hodiny pred spaním. V ideálnom prípade dajte prednosť čaji na upokojenie, napríklad čistá medovka, ktorá upokojuje organizmus, odbúrava stres a napomáha zaspaní.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie