Ako často meniť uteráky?

 

V každej domácnosti sa uteráky menia v inom časovom horizonte. Existuje však optimálna doba na ich výmenu, aby nebolo ohrozené vaše zdravie a hygiena. Otázka ohľadom pravidelnej výmeny uterákov už vám v hlave vŕtať nemusí. Overte si, že meníte uteráky dostatočne často.

Ako často meniť uteráky

Asi väčšina z nás vymieňa uteráky pravidelne 1x – 2x za týždeň. Bohužiaľ toto číslo nie je dostačujúce. Optimálna výmena uterákov na telo aj ruky je 3x - 4x počas týždňa. Áno, každé 2 dni. Uterák po použití ihneď zaveste na dobre vetrateľné miesto, aby mohol uschnúť. Najlepšie ho rozložte na sušiak alebo zaveste vonku. Vďaka tomu zabránite rýchlemu rozmnoženiu baktérií a mikroorganizmov.

Rôzne funkcie uterákov, odlišná doba výmeny

Niektorí využívajú hneď niekoľko uterákov na rôzne účely. Pokiaľ využívate iba jeden uterák na všetky časti tela, potom odporúčame meniť pokojne každý deň. Obdobné je to s uteráky pre deti alebo na intímne partie.

Funkcia uteráka Optimálna výmena

uterák na telo

3x - 4x týždenne

uterák na ruky

3x - 4x týždenne

uterák na intímne partie

každý deň

uterák na vlasy

3x týždenne

uterák na tvár

4x - 5x týždenne

detský uterák

každý deň

športový uterák

po každom cvičení

Pravidelná výmena uterákov závisí aj od frekvencie využívania. Pokiaľ uterák na vlasy používate raz týždenne, potom ho stačí meniť menej často. Detské uteráky, predovšetkým u batoliat vymieňajte po každom kúpaní. U najmenších je kladený najväčší dôraz na hygienu. Bábätká sú náchylnejšie a ich pokožka je oveľa citlivejšia ako u dospelých.

Akonáhle ucítite nepríjemný zápach z uteráka, ihneď ho hoďte do práčky. Došlo k namnoženiu baktérií, uterák dostatočne neuschol.

Nikdy nezdieľajte uterák s ostatnými členmi domácnosti. Každý by mal mať vlastný. V tom vám môžu pomôcť odlišné farby.

Kam ďalej?

Uteráky Osušky Osušky Maxi