Starostlivosť o produkty

Ako si vybrať plachty?
 

Pre zachovanie kvalitného spánku si dajte pri výbere novej plachty záležať. Viete, aké parametre je dôležité pred kúpou plachty sledovať? Existuje hneď niekoľko kritérií, ktoré nie je dobré prehliadať. Ubezpečte sa, že vyberáte správne.

Ako si vybrať plachty?

Využitie plachty podľa ročného obdobia:

Typ plachty Ročné obdobie

Bavlnené plachty

celoročné

Jersey plachty

jar, leto

Froté plachty

jeseň, zima

Mikroplyšové plachty

zima

Ľanové plachty

celoročné

Saténové plachty

celoročné

Výber novej plachty môže byť hračka. Záleží len na niekoľkých parametroch, ktoré je dôležité pred nákupom zohľadniť. Či už ide o technické kritériá ako je veľkosť, materiál, ale tiež záleží na ročnom období alebo následnej údržbe.

Bavlnené plachty

Výhody a nevýhody bavlnenej plachty:

Výhody Nevýhody

celoročné využitie

nutnosť žehlenia

priedušnosť

savosť

prírodné vlákno

pevnosť

vhodné pre alergikov

Plachty zo 100% bavlny sú vhodné na celoročné využitie v domácnostiach aj v ubytovacích zariadeniach. Výhodou prírodného vlákna je možnosť prania pri vyšších teplotách. Bavlnené plachty vynikajú vysokou priedušnosťou, pevnosťou a savosťou. Ideálne aj pre alergikov. Drobnou nevýhodou je nutnosť žehlenia.

Jersey plachty

Výhody a nevýhody jersey plachty:

Výhody Nevýhody

savosť

v zime nezahreje

priedušnosť

neforemné skladanie

mäkkosť

prírodné vlákno

nemusí sa žehliť

vhodné na leto

TIP: Už sa nemusíte trápiť zložitým skladaním napínacích plachiet. Vyskúšajte tip na ľahké a rýchle zloženie plachty s gumou.

Elastické jersey plachty využijete počas teplého obdobia, ideálne pre letné mesiace. Vynikajú savosťou a priedušnosťou. Jersey plachty sú vyrobené zo 100% bavlny, ktoré sa nekrčí, na dotyk je veľmi mäkká a príjemná. Navyše sa nemusí žehliť. Pre niekoho ťažké a neforemné skladanie sa môže javiť ako nevýhoda.

Froté plachty

Výhody a nevýhody froté plachty:

Výhody Nevýhody

mäkkosť

v lete neochladí

nadýchanosť

neforemné skladanie

dlhá životnosť

napnutie aj na vyšší matrac

nemusí sa žehliť

vhodné na zimu

Napínacie froté plachty využijete predovšetkým počas chladnejšieho obdobia, najviac v zime. Vďaka všitým gumám ju pohodlne a rýchlo natiahnete aj na vyšší matrac. Výhodou froté plachty je mäkkosť, nadýchanosť a dlhá životnosť. Navyše sa nemusí po vypraní žehliť. Pre niekoho ťažké a neforemné skladanie sa môže javiť ako nevýhoda.

Mikroplyšové plachty

Výhody a nevýhody mikroplyšovej plachty:

Výhody Nevýhody

zamatová mäkkosť

v lete neochladí

hrejivosť

nižšia savosť

vhodné pre alergikov

nižšia priedušnosť

nemusí sa žehliť

vhodné na zimu

Plachty zo 100% polyesteru sú vhodné predovšetkým do chladných mesiacov. Zamatovo jemné mikroplyšové plachty vás zahrejú aj v tých najväčších mrazoch. Husté a krátke chĺpky sa ľahko udržujú, ideálne sú aj pre alergikov alebo deti. Navyše sa nemusí žehliť. Nehodí sa do teplých mesiacov. Drobnou nevýhodou je nižšia savosť a odvod vlhkosti od tela.

Ľanové plachty

Výhody a nevýhody ľanovej plachty:

Výhody Nevýhody

celoročné využitie

nutnosť žehlenia

prírodný materiál

vyššia obstarávacia cena

vhodné pre alergikov, astmatikov aj deti

pevnosť

dlhá životnosť

U ľanových plachiet zaiste oceníte ich celoročné využitie. 100% ľan v lete ochladí a v zime zahreje. Hodí sa pre alergikov, astmatikov aj deti. Na dotyk hladká a mäkká textília výborne saje a rýchlo schne. Pevné ľanové plachty vynikajú dlhou životnosťou. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a stláčanie. Po vypraní odporúčame vyžehliť.

Saténové plachty

Výhody a nevýhody saténovej plachty:

Výhody Nevýhody

priedušnosť

nutnosť žehlenia (bavlnený satén)

pevnosť

v zime nezahreje

vhodné na leto

chladivosť

lesk

Saténové plachty možno zaobstarať z umelých alebo bavlnených vlákien. Všeobecne saténové plachty využijete predovšetkým v teplých mesiacoch, kedy vás príjemne ochladí. Priedušný a pevný materiál vás prekvapí pôvabným leskom a ľahkou starostlivosťou. Saténové plachty z umelých vlákien nemusíte žehliť, tie z bavlnených vlákien naopak žehliť odporúčame.

Kam ďalej?

Jersey plachty Froté plachty Bavlnené plachty
Ako prať kúpeľňové predložky?
 

Hoci kúpeľňovú predložku používame dennodenne, málokto jej venuje dostatočnú starostlivosť. Práve predložky v kúpeľni môžu byť najcitlivejším miestom miestnosti, čo sa týka mikroorganizmov. Dodržujte základné hygienické pravidlá v starostlivosti o predložky do kúpeľne.

Ako prať kúpeľňové predložky

Na výrobu kúpeľňových predložiek sa využíva niekoľko materiálov. Najčastejšie sa stretneme s predložkami z polyesteru, bavlny alebo ich kombinácie. Výnimkou nie sú ani froté kúpeľňové predložky. Pravidlá prania sa odvíja práve od textílie, z ktorej sú vyrobené.

Základné pravidlá prania kúpeľňových predložiek:

  1. Kúpeľňové predložky vyklepte alebo vysajte.
  2. Perte pri teplote 30 °C na šetrný prací program.
  3. Použite klasický gélový prostriedok na bielizeň.
  4. Aviváž nahraďte dezinfekciou na bielizeň.
  5. Nastavte žmýkanie na nižšie otáčky.

Vždy dodržujte odporúčania od výrobcu.

Pranie podľa využitia predložky:

Využitie predložky Frekvencia prania

Toaleta

1x týždenne

Kúpeľňa - suché miesto

1x za mesiac

Kúpeľňa - vlhké miesto (pred sprchovacím kútom/vaňou)

1x týždenne

Všeobecne sa odporúča prať kúpeľňové predložky pri teplote 30 °C.. Predložky bez podkladovej bázy ako sú froté, môžete vyprať aj pri teplote vyššej. Nižšie teploty prania sú odporúčané z dôvodu použitých lepidiel, ktoré pripevňujú vlákna k podkladu. Na predložky nepoužívajte aviváž, bielidlá a iné chemické koncentráty.

Pred samotným praním predložku vyklepte alebo vysajte a zbavte ju všetkých viditeľných nečistôt. Predložky perte samostatne, ideálne však vo viacerých kusoch, aby nebola narušená rovnováha bubna práčky. Môžete spoločne vyprať 2 - 4 ks kúpeľňových predložiek. Použite klasický gélový prací prostriedok. Aviváž nahraďte dezinfekciou na bielizeň.

Intenzita prania kúpeľňových predložiek:

Kúpeľňové predložky perte pravidelne. Pokiaľ využívate predložku ako miesto po vyjdení zo sprchového kúta či vane, perte ju 1x za týždeň. Predložka zostáva dlho vlhká a stáva sa živnou pôdou pre mikroorganizmy. Ak ju využívate iba ako podložku kvôli tepelnému komfortu, môžete ju prať 1x za mesiac. Predložky na toalete perte 1x za týždeň.

Ako prať plachty?
 

Presvedčte sa, že periete plachty správne. Pred spustením automatickej práčky sa niekedy oplatí dodržať niekoľko pravidiel v starostlivosti o plachtách. Aj malá zmena v pravidelnom postupe vás dokáže milo prekvapiť.

Ako prať plachty

Či už dávate prednosť klasickým bavlneným plachtám alebo napínacím plachtám, starostlivosť o nich je veľmi dôležitá. Všeobecne sa odporúča v domácnosti meniť plachty 1x za mesiac, za teplého počasia 1x za 14 dní. Alergici by mali byť dôslednejší a výmenu plachty vykonávať 1x za týždeň.

Základné pravidlá pre pranie plachty:

  1. Plachty roztrieďte podľa farieb, najlepšie aj materiálov.
  2. Perte ich samostatne alebo iba s posteľnou bielizňou.
  3. Nastavte optimálnu teplotu 30 – 60 °C podľa materiálu.
  4. Používajte gélové pracie prostriedky na farebné a sypké na biele plachty.
  5. Aviváž využívajte sporadicky alebo ju nahraďte dezinfekčným prípravkom.
  6. Žehlite iba materiály odolné vysokým teplotám.
  7. Dostatočne ich vysušte.

Teplota prania podľa typu plachty:

Typ plachty Teplota prania

Bavlnené plachty

60 °C

Jersey plachty

40 - 60 °C

Froté plachty

40 - 60 °C

Mikroplyšová plachty

30 - 40 °C

Ľanové plachty

40 - 60 °C

Saténová plachty - umelé vlákna

30 - 40 °C

Saténová plachty - bavlnené vlákna

40 - 60 °C

Vždy dodržujte teploty odporúčané výrobcom na štítku výrobku.

Vždy pred prvým použitím plachtu vyperte v automatickej pračke. Zbavíte ju prachu a drobných nečistôt. Navyše bude plachta svieža a nadýchaná.

Plachty perte samostatne alebo s posteľnou bielizňou. Vždy roztriedené podľa farieb a ideálne aj podľa materiálov. Každý materiál vyžaduje špecifickú starostlivosť, predovšetkým čo sa teploty a pracieho prostriedku týka. Farebné plachty odporúčame prať pri teplote 40 °C, zatiaľ čo biele pri 60 °C. Nikdy neprepĺňajte bubon práčky. Bielizeň radšej rozdeľte na viac menších dielov.

Na pranie plachiet je možné použiť prací gél aj sypký prášok. Gélové pracie prostriedky sú vhodné skôr na farebné plachty, zatiaľ čo na biele siahnite po sypkom prášku, ktorý môžete doplniť o praciu sódu. Sóda zmäkčí vodu aj samotnú tkaninu. Prací prostriedok vyberajte aj podľa teploty prania. Prášok je vhodný pri vyššej teplote, kde sa dokonale rozpustí.

Použitie aviváže je individuálne. Na jednu stranu plachty krásne prevonia, ale na stranu druhú časom znižuje prirodzenú savosť a odvod vlhkosti. Vhodnou alternatívou je využitie aviváže iba občas alebo ju nahradiť dezinfekčnými prostriedkami s vôňou.

Kam dále?

Jersey plachty Froté plachty Bavlnené plachty
Ako prať páperové vankúše?
 

Páperové vankúše oplývajú mnohými pozitívami. Z hygienického hľadiska však vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Periete páperové vankúše správne a dostatočne často? Možno sa obávate vankúše s perím vyprať v klasickej práčke. Spoznajte, ako páperové vankúše správne prať.

Ako prať páperové vankúše?

Perové vankúše sa opäť vracia do kurzu. Perie ako výplň vankúšov sa pýši mnohými pozitívnymi vlastnosťami ako je výborná tepelná izolácia, vodoodpudivosť, nezameniteľná ľahkosť a nadýchanosť. Vyžadujú však špeciálnu údržbu, ktorá je počas každodenného používania nevyhnutná.

Základné pravidlá pre pranie perových vankúšov:

  1. Skontrolujte všetky švy a prípadné diery zašite.
  2. Perové vankúše perte samostatne v práčke pri teplote 30 - 40 °C.
  3. Využite program na jemnú bielizeň alebo vlnu a nízke otáčky.
  4. Použite špeciálny prípravok na pranie peria.
  5. Nepoužívajte aviváž.
  6. Na záver pracieho cyklu nastavte ešte jedno plákanie a záverečné odstreďovanie.

Vždy dodržujte odporúčania od výrobcu.

Pred samotným praním skontrolujte všetky švy. Aj malé diery zašite, aby nedošlo k pretrhnutiu textílie. Prať je možné v práčke pri teplote 30 - 40 °C na špeciálny program pre jemnú bielizeň alebo vlnu s nízkymi otáčkami. Vysoké otáčky môžu perie polámať..

Siahnite po špeciálnom prípravku na pranie peria, len tak nestratia pôvodné vlastnosti. Obyčajné prostriedky na pranie perie odmastia a znehodnotia. Nikdy nepoužívajte aviváž. Na koniec pracieho cyklu zaraďte ešte jedno plákanie, ktoré odplaví zvyšky pracieho prostriedku.

TIP: Perové vankúše vetrajte na čerstvom vzduchu 1x - 2x týždenne.

Frekvencia prania páperových vankúšov

Vankúše vyplnené kačacím alebo husacím perím perte najlepšie 2x - 3x do roka. Vankúše prichádzajú do kontaktu s vlasmi a pokožkou tela. Vyžadujú častejšie pranie, než páperové prikrývky.

Kam ďalej?

Vankúše Paplóny a vankúše Paplóny
Ako žehliť plachty?
 

Vedeli ste, že niektoré plachty musíte pred použitím vyžehliť, zatiaľ čo iné nie? Overte si, či počas žehlenia postupujete správne a či nastavená teplota nie je príliš vysoká. Niekedy stačí drobná zmena ktorá udrží plachty dlho mäkké a hebké.

Jak žehlit prostěradla

Väčšinu materiálov vhodných na výrobu plachiet môžete žehliť. Existujú však výnimky, ktoré neznášajú vysoké teploty. Žehlením by došlo k poškodeniu vlákien, strate jemnosti a nadýchanosti. Ide napríklad o jersey a froté plachty alebo mikroplyš. Naopak bavlnené plachty žehlenie vyžadujú. Saténové plachty je možné žehliť, ale nie je to nutné. Ide o nekrčivý materiál.

Plachtu žehlite s funkciou naparovania. Pokiaľ nemáte žehličku s touto funkciou, môžete ju vyžehliť cez vlhkú plienku alebo pokropiť vodou z rozprašovača. Ľanové plachty navlhčite viac, tým docielite požadovaný hladký efekt. Alternatívou je zložiť plachty z vešiaka ešte mierne vlhké a ihneď vyžehliť.

Základné pravidlá pre žehlenie plachty:

  1. Suchú plachtu preklepte a napnite na žehliacu dosku.
  2. Nastavte optimálnu teplotu pre daný materiál.
  3. Plachtu navlhčite vodou alebo použite funkciu naparovania.
  4. Žehlite pohybom hore a dole.
  5. Po vyžehlení ju nechajte vychladnúť.
  6. Starostlivo poskladajte.

Možnosť žehlenia podľa typu plachty:

Typ plachty Možnosť žehlenia
(teplota žehlenia)

Bavlnené plachty

áno (až 200 °C)

Jersey plachty

nie

Froté plachty

nie

Mikroplyšové plachty

nie

Ľanové plachty

áno (až 200 °C)

Saténové plachty - umelé vlákna

nie

Saténové plachty - bavlnené vlákna

áno (až 150 °C)

Vždy dodržujte teploty odporúčané výrobcom na štítku výrobku.

Ako žehliť?

TIP: Plachty žehlite smerom hore a dole. Krúživé pohyby môžu vlákna poškodiť.

Žehlenie pri maximálnej teplote žehliacej plochy 200 °C.

Žehlenie pri maximálnej teplote žehliacej plochy 150 °C.

Žehlenie pri maximálnej teplote žehliacej plochy 110 °C, žehlenie parou môže spôsobiť nezvratné poškodenie.

Výrobok sa nesmie žehliť.

Kam ďalej?

Jersey plachty Froté plachty Bavlnené plachty
Ako sušiť plachty
 

Lámete si hlavu s tým, aké plachty môžete dať do sušičky, a ktoré naopak sušiť vonku? Ubezpečte sa správnym postupom sušenia plachiet. Možno robíte len malú chybu, kvôli ktorej nie sú plachty stále ako nové.

Ako sušiť plachty

Medzi najčastejšie spôsoby sušenia plachiet patrí sušenie v sušičke alebo na sušiaku. Či už uprednostňujete akúkoľvek variantu, dbajte na základné pravidlá. Obe metódy sušenia môžete samozrejme kombinovať v závislosti od počasia.

Sušenie plachiet v sušičke

Väčšinu materiálov určených na výrobu plachiet je možné sušiť v sušičke. Optimálne však na program pre jemnú bielizeň pri nižších až stredných teplotách. Vysoké teploty môžu plachty poškodiť a všeobecne materiál viac opotrebovávajú. Po vypraní plachtu pretrepte a následne vložte do sušičky.

Plachty sušte na nižšie teploty a zbytočne nepreplňujte bubon sušičky. Na sušenie v sušičke pridajte špeciálne loptičky do sušičky, ktoré bielizeň zjemnia a plachty zostanú dlho nadýchané. Akonáhle sušiaci program skončí, plachty ihneď vytiahnite. Ešte teplá ich uhlaďte, vďaka tomu sa môžete vyhnúť žehleniu, predovšetkým u bavlnených plachiet.

Základné pravidlá pre sušenie plachiet v sušičke:

  1. Plachty ihneď po vypraní pretrepte a vložte do sušičky.
  2. Použite šetrný sušiaci program s nižšou teplotou a otáčkami.
  3. Bubon sušičky nepreplňujte.
  4. Použite loptičky do sušičky.
  5. Ihneď po usušení plachty pretrepte a uhlaďte.
  6. Plachty nesmú byť vlhké.

TIP: Na loptičky do sušičky môžete dať pár kvapiek esenciálneho oleja, ktorý bielizeň prevonia. Alternatívou sú vonné obrúsky.

Možnosť sušenia v sušičke podľa typu plachty:

Typ plachty Možnost sušenia

Bavlnená plachta

áno

Jersey plachta

áno

Froté plachta

áno

Mikroplyšová plachta

áno

Ľanové plachty

áno

Saténové plachty - umelé vlákna

áno

Saténové plachty - umelé vlákna

áno

Vždy dodržujte teploty odporúčané výrobcom na štítku výrobku.

Sušenie v sušičke

Sušte podľa odporúčania od výrobcu.

Možno sušiť v sušičke

Nie je možné sušiť v sušičke

Sušenie pri nízkej teplote

Sušenie pri strednej teplote

Sušenie pri vysokej teplote

Sušenie za studena

Základné pravidlá pre sušenie plachiet na sušiaku:

  1. Plachty ihneď po vypraní zaveste na šnúru.
  2. Pred zavesením ich pretrepte.
  3. Zaveste ich cez viac práčovných šnúr a vypnite ich.
  4. Na upevnenie použite štipce.
  5. Plachty sušte pomaly v tieni či polotieni.
  6. Po usušení pretrepte a uhlaďte.

Sušenie prestieradiel na sušiaku

Aj klasické sušenie na vešiaku má svoje pravidlá. Plachty sušte najlepšie na teplom a vzdušnom mieste. Vyhnite sa sušeniu v kúpeľni, ktorá patrí medzi najvlhšiu miestnosť v dome. Bielizeň môže navlhnúť a zatuchnúť. Ideálne sú sušiarne, pôdy alebo záhrada. Ak sa rozhodnete sušiť plachty vonku, potom ideálne v polotieni alebo tieni. Priame slnečné lúče a UV žiarenie môžu nenávratne poškodiť vlákna textílie.

Dôležitým parametrom je samotné zavesenie plachty na šnúru. Zaveste ju vždy cez viac práčovných šnúr. Len tak zabránite preveseniu a vzniku nevzhľadných pukov. Štipce nedávajte priamo do rohov plachiet, mohlo by dôjsť k vyťahaniu tkaniny. Plachty na sušiaku dobre vypnite, môžete sa tak vyhnúť žehleniu. Po uschnutí ich uhlaďte a zložte, prípadne vyžehlite.

TIP: Vedeli ste, že existujú symboly na sušenie mimo sušičku? Sledujte štítok a odporúčania výrobcu.

Sušenie mimo sušičku

Sušte podľa odporúčania od výrobcu.

Sušiť vodorovne

Sušiť odkvapkávaním

Sušiť zavesené

Sušiť v tieni

Sušiť vodorovne v tieni

Sušiť odkvapkávaním v tieni

Sušiť zavesené v tieni

Nesušiť

Kam ďalej?

Jersey plachty Froté plachty Bavlnené plachty
Ako udržať uteráky hebké?
 

Automatické práčky dnes vedia kúzla za predpokladu správneho zaobchádzania. Niekedy aj vyprané uteráky nie sú hebké a voňavé podľa predstáv. Aplikujte jednoduché pravidlá v starostlivosti o uteráky a užívajte si ich dlhotrvajúcu hebkosť a jemnosť.

Ako udržať uteráky hebké

Hebkosť uterákov udáva dĺžka vlákien, čím sú vlákna dlhšie, tým je uterák hebkejší. Kvalitné a veľmi nadýchané uteráky sa pohybujú v hustote vlákien od 400 g/m² vyššie. Na to myslite už pred samotným nákupom uteráka a ujasnite si, čo od konkrétneho kusu očakávate. Uteráky s dlhými vláknami sú ideálne na klasické použitie po sprchovaní alebo kúpeli. Zatiaľ čo uteráky s kratším vlasom využijete v saunách.

Základné pravidlá, ako udržať uteráky hebké:

  1. Uteráky perte samostatne roztriedené podľa farieb.
  2. Nepreplňujte bubon práčky.
  3. Zvoľte optimálne množstvo pracieho prostriedku.
  4. Vyvarujte sa aviváži.
  5. Aviváž nahraďte bielym octom alebo sódou na pranie.
  6. Ihneď po vyprání uteráky pretrepte a usušte v sušičke alebo v závese.
  7. V sušičke používajte špeciálne loptičky na sušenie.
  8. Nikdy uteráky nesušte na radiátore.
  9. Po usušení ich zložte a uskladnite na vzdušnom mieste.
  10. Uteráky nežehlite.

Pre zachovanie pôvodnej hebkosti a nadýchanosti sa bielym octom alebo sódou na pranie, veľkým množstvom pracieho prostriedku a žehleniu. Snažte sa dodržiavať základné pravidlá pre správne pranie uterákov. Verte, že len tak docielite požadovanú nadýchanosť a jemnosť. Príliš veľa pracieho prostriedku, aviváž alebo žehlenie zlepí jednotlivé vlákna, uterák sa stane na dotyk tvrdým a drsným.

Ak ste sa ešte s bílým octem nebo sodou na praní nestretli, určite sa porozhliadnite v drogérii. Jedná sa o praktických pomocníkov do každej domácnosti. Biely ocot aj pracia sóda zmäkčia vodu a odstránia prebytok pracieho prostriedku z vlákien. Ocot navyše neutralizuje pachy. Oboch pomocníkov je možné používať pravidelne počas prania uterákov, najlepšie ich striedajte.

Kam ďalej?

Uteráky Osušky Osušky Maxi
Ako vybieliť uteráky?
 

Pravidelné pranie uterákov má za následok zmenu pôvodných farieb, predovšetkým tých svetlých. So zosivenými uterákmi si často neporadí ani ten najúčinnejší prací prostriedok alebo vysoká teplota prania. Vybielte uteráky pomocou niekoľkých trikov a správnym postupom prania.

Jak vybělit ručníky

Zvláštny zreteľ venujte už samotnému praniu a snažte sa predchádzať príčine zosivenia uterákov. Uteráky perte pri optimálnej teplote 40 – 60 °C a vždy ich farebne roztrieďte. Snažte sa ich roztriediť na biele a farebné, len tak nezostanú svetlé kúsky zosivené. Nikdy nepoužívajte aviváž, tú skúste nahradiť bielym octom. Uvidíte, že dokáže zázraky.

Pokiaľ už sú uteráky zašednuté a zaprané,, vyskúšajte niekoľko jednoduchých tipov, ako uteráky vybieliť pomocou prípravkov, ktoré nájdete doma. Skvelým pomocníkom vám bude biely ocot, citrón, sóda, soľ alebo peroxid. Existuje mnoho postupov s kuchynskými prípravkami, ukážeme si ten najúčinnejší z nich.

ručníky

Postup našich babičiek na vybielenie uterákov

Na prípravu kúpeľa pre zosivené uteráky budete potrebovať jedlú sódu, lyžicu kuchynskej soli, 10% biely ocot, peroxid vodíka a horúcu vodu.

  1. Zmiešajte 300 ml bieleho octu s 500 ml horúcej vody.
  2. Pridajte 150 g jedlej sódy, lyžicu soli a 1,5 lyžice peroxidu vodíka.
  3. Vzniknutý roztok riadne premiešajte.
  4. Vložte doň uteráky a nechajte cez noc pôsobiť.
  5. Druhý deň vyperte v gélovom pracom prostriedku.
  6. Aviváž nahraďte 10% bielym octom.
  7. Riadne vysušte.

Vedľa nešliapnete ani s menej známymi prípravkami, ktoré znejú ako zaklínadlo, ale stanú sa skvelým pomocníkom v bielení uterákov. Vyskúšajte silu perkarbonátu sodného alebo tetraboritanu sodného tiež známeho ako bórax. Oba prípravky sú voľne dostupné v drogériách alebo lekárňach.

Bielenie uterákov pomocou perkarbonátu sodného

Perkarbonát sodný je ekologické bielidlo, svoje využitie nájde v každej domácnosti. Jedná sa o jedinečného pomocníka na pranie bielizne. V teplej vode sa rozkladá na sódu a peroxid vodíka, teda dve látky, ktoré spoločne odstránia škvrny a uteráky vybielia. Výrazne zosivené uteráky nechajte v roztoku namočenej cez noc. Perkarbonát môžete používať pravidelne 1x mesačne pri praní uterákov.

  1. Vytvorte si roztok z horúcej vody a perkarbonátu sodného. Na 1 l vody použite 1 - 2 lyžičky prášku.
  2. Do roztoku vložte uteráky a nechajte pôsobiť cez noc.
  3. Druhý deň vyperte na 60 °C s 2 lyžicami perkarbonátu sodného, ktorý nahradí prací prášok.

Bielenie uterákov pomocou tetraboritanu sodného

Tetraboritan sodný alebo bórax je zlúčenina bóru a sodíka. Jeho názov pochádza zo slova buraq, čo znamená biely. V domácnosti pomôže s bielením bielizne, zmäkčuje vodu a skvele odstraňuje zápach. Je možné ho používať pravidelne počas prania ako prevenciu zosivenia uterákov. Do bubna práčky pridajte lyžičku bóraxu. V prípade silného znečistenia pripravte roztok a nechajte ho pôsobiť celú noc.

  1. Vytvorte si roztok s horúcej vody a bóraxu. Na 1 l vody použite 1 lyžičku prášku.
  2. Do roztoku vložte uteráky a nechajte pôsobiť cez noc.
  3. Druhý deň vyperte na 60 °C.

TIP na vlastný bieliaci prací prášok:
Zmiešajte rovnaký diel bóraxu, jedlej sódy a mydlových vločiek spoločne s polovičným množstvom kyseliny citrónovej a perkarbonátu sodného. Po dôkladnom premiešaní získate bieliaci prací prostriedok na uteráky aj ďalšiu bielizeň.

Kam ďalej?

Uteráky Osušky Osušky Maxi
Ako skladať uteráky
 

Správne zložený uterák zostane dlho svieži a zároveň nezaberie veľa miesta v skrini. Možno robíte jednu zásadnú chybu v skladaní, kvôli ktorej uteráky zapáchajú. Drobná úprava rutinného postupu vás môže milo prekvapiť. Objavte overené tipy na skladanie uterákov.

Klasické skladanie uterákov do komínov, ako všetci poznáme, má mnoho nevýhod. Uteráky v komínoch sú v skrini veľmi neprehľadné a často striedate iba niekoľko uterákov z hornej časti.

Uteráky naspodku police či zásuvky začnú čoskoro zapáchať a rýchlo strácajú svoju pôvodnú sviežosť kvôli tlaku ostatných uterákov. Pokiaľ sa nechcete klasického skladania vzdať, zvoľte otvorený úložný priestor, napríklad vysokú policu v šatni, nie zásuvku. Čisté uteráky odoberajte odspodu a vyprané skladajte navrch komína.

Nevýhody skladania uterákov do klasických komínov:

  1. Neprehľadnosť.
  2. Rýchla strata sviežosti kvôli tlaku ostatných uterákov.
  3. Striedanie iba niekoľkých kusov uteráka dookola.

Vyskúšajte nové a overené spôsoby skladania uterákov, vďaka ktorým zostanú dlho svieže a voňavé. Kompaktné zloženie uterákov v skrini navyše ušetrí priestor.. Pred samotným zložením musia byť uteráky dostatočne suché, aby nevznikal typický nepríjemný zápach. Ak chcete mať uteráky dokonale prehľadné roztrieďte ich podľa farieb.

Uterák zložený do valca

Šikovný trik inšpirovaný hotely a penzióny. Uteráky poskladajte do úhľadného valčeka, ktorý v skrini zaberie menej priestoru a udrží uteráky dlho svieže a nadýchané. Medzi vzniknutými valčekmi poskladanými na sebe môže voľne prúdiť vzduch a nedochádza k vzniku nepríjemnému zápachu.

Navyše už sa nemusíte v skrini prehrabávať a hľadať konkrétny uterák. Tento typ zloženia zaistí vysokú prehľadnosť. Zloženie do valca čiže ruličky je pevné, takže sa nemusíte báť samovoľného rozmotania.

Zloženie uterákov do valca v niekoľkých krokoch:

  1. Uterák si pripravte dlhšou stranou k sebe na pevnú podložku.
  2. Jeden cíp prehnite do stredu uteráka.
  3. Následne celý uterákk preložte na polovicu smerom od vás.
  4. Takto zložený uterák otočte naruby.
  5. Začnite uterák rolovať od strany, kde nie je zložený cíp.
  6. Voľný cíp môžete zasunúť do rolky alebo nechať voľne.

Uterák zložený do balíčka

Ďalším overeným postupom, ako zložiť uteráky je možnosť do tzv. balíčka. Aj s týmto štýlom skladania sa môžete stretnúť v hoteloch, kde presne vedia, ako udržať mäkkosť a nadýchanosť dlhú dobu.

Uteráky zložené do balíčka vyzerajú krásne a ľahko sa skladujú. Ide o alternatívu klasického zloženia do komínu. V tomto prípade uteráky neodporúčame stohovať, ale skladať vedľa seba. Ideálne napríklad do zásuviek.

Zloženie uterákov do balíčka v niekoľkých krokoch:

  1. Uterák si pripravte dlhšou stranou k sebe na pevnú podložku.
  2. Preložte ho na pol po kratšej strane.
  3. Preložte ho opäť na pol po kratšej strane, ale na opačnú stranu ako v predchádzajúcom kroku. Vznikne úzky pruh.
  4. Opticky uterák rozdeľte na 3 časti a prehnite ho do jednej tretiny.
  5. Na záver poslednú tretinu zasuňte pod jednu vrstvu zloženého uteráka.

Kam ďalej?

Uteráky Osušky Osušky Maxi
Ako zmäkčiť uterák?
 

Aj staré uteráky môžu byť na dotyk mäkké a príjemné. Venujte uterákom extra starostlivosť, ktorú vám vráti dlhou životnosťou za zachovanie pôvodnej mäkkosti. Niekedy stačí upraviť alebo zaradiť jednoduché kroky v ich praní či sušení. Uistite sa, že váš postup starostlivosti o uteráky je ten správny.

Pre mäkkosť a nadýchanosť uterákov zaraďte do rutinnej starostlivosti niekoľko základných pravidiel. Najdôležitejším pravidlom na zachovanie mäkkosti je pranie bez aviváže.

Tá zlepí jednotlivé slučky textílie, ktorá sa kvôli tomu stáva na dotyk veľmi tvrdou. Uteráky perte pri optimálnej teplote 40 - 60 °C podľa odporúčania výrobcu.

Pred praním uteráky roztrieďte podľa farieb, používajte gélové pracie prostriedky a neprepĺňajte bubon práčky. Vďaka tomu predídete tvrdnutiu a zníženiu savosti.

Základné pravidlá, ako predísť tvrdnutiu uterákov:

  1. Nepoužívajte aviváž..
  2. Perte pri teplote 40 - 60 °C podľa odporúčania od výrobcu.
  3. Uteráky roztrieďte podľa farieb.
  4. Používajte gélové pracie prostriedky.
  5. Nepreplňujte bubon práčky.
  6. Nesušte na vysokú teplotu alebo priamom slnku.
  7. V sušičke používajte špeciálne loptičky na sušenie.

A ako na staré uteráky?

Vrátiť starým uterákom ich pôvodnú mäkkosť nemusí byť náročné. Pred samotným praním v automatickej práčke namočte uteráky do octového roztoku. Dodržujte koncentráciu 150 ml bieleho octu na 1l vlažnej vody.

Nechajte asi 60 min pôsobiť, potom prepláchnite čistou vodou a následne vyperte v práčke. Biely ocot možno pridávať pravidelne 2 x mesačne ako náhradu aviváže. Do zásuvky na aviváž nalejte asi 50 - 100 ml. Na záver uteráky riadne vysušte v sušičke alebo v závese.

Biely ocot nájde široké využitie v celej domácnosti počas upratovania. Na zmäkčenie uterákov siahnite po bielom octe s koncentráciou 10 %.

Ocot odstráni zvyšky pracích prostriedkov, prípadne aviváže, ktorá sa na uterákoch počas prania usadzuje. Navyše skvele odstráni zápach z tkaniny.

Základné pravidlá pre zmäkčenie tvrdých uterákov:

  1. Uteráky namočte na 60 minút do roztoku z vody a bieleho octu.
  2. Dodržujte pomer 150 ml octu na 1l vlažnej vody.
  3. Aviváž nahraďte bielym octom, najlepšie 2x do mesiaca.
  4. Riadne vysušte pri nižšej teplote a nie na priamom slnku.

Kam ďalej?

Uteráky Osušky Osušky Maxi