Ako prať uteráky?

 

Hoci pranie v automatickej práčke dnes zvládne každý, možno nedodržiava základné pravidlá, ktoré zaistia hebkosť a mäkkosť uterákov. Aj malá úprava rutinného postupu v praní uterákov vás môže milo prekvapiť. Presvedčte sa, že periete uteráky správne.

Na zachovanie maximálnej hygieny je nutné dodržiavať hneď niekoľko pravidiel pri praní uterákov. Pri zlom postupe dochádza k výraznému množeniu baktérií a plesní, ktoré majú neblahý vplyv na naše zdravie. Baktérie z uterákov sa potom môžu dostávať do citlivých miest na tele ako sú spojivky očí či najrôznejšie odreniny na koži a spôsobovať zápaly.

Uteráky perte vždy samostatne a roztriedené podľa farieb. Zabráňte kontaktu so špinavou bielizňou, predovšetkým spodnou bielizňou. Na ňom sa môžu nachádzať najrôznejšie druhy baktérií a choroboplodných zárodkov. Bubon práčky nepreplňujte, dodržujte maximálny objem bubna konkrétnej práčky. Najvhodnejším pracím programom je program bavlna alebo hygiena.

Optimálna teplota prania pre farebné aj biele uteráky je 60 °C. Niektoré svetlé textílie je možné prať pri teplotách vyšších až 95 °C. Na šetrné pranie uterákov odporúčame gélové pracie prostriedky, ktoré sa lepšie rozpúšťajú a vyplachujú z jednotlivých vlákien. Nepoužívajte aviváž, ktorá slučky uterákov zlepia. Podobne je to so žehlením. Vysoká teplota sploští a poničí slučky. Kvôli tomu nikdy nedosiahnete nadýchaný efekt a znížite savosť.

Aviváž je možné nahradiť špeciálnymi dezinfekčnými prípravkami na bielizeň, ktoré uteráky príjemne prevoňajú a zachovajú kvalitu materiálu. 

Základné pravidlá pre pranie uterákov:

  1. Uteráky roztrieďte podľa farieb.
  2. Perte ich samostatne bez inej bielizne.
  3. Nastavte minimálnu teplotu 60 °C.
  4. Používajte gélové pracie prostriedky.
  5. Nepoužívajte aviváž.
  6. Nežehlite.
  7. Dostatočne ich vysušte. 

Teplota prania uterákov podľa materiálu:

Materiál uteráka Teplota prania uteráka

100 % bavlna

60 - 95 °C

100 % mikrovlákno

30 - 40 °C

100 % polyester

60 °C

100 % bambusové vlákno

40 °C

bambusové vlákno s bavlnou

60 °C

polyester s bavlnou

30 - 40 °C

Vždy dodržujte teploty odporúčané výrobcom na štítku výrobku.

Kam ďalej?

Uteráky Osušky Osušky Maxi