5 tipov, ako predĺžiť životnosť matraca podľa odborníka

Výber matraca sa neoplatí podceňovať. Kvalitný matrac je kľúčový pre zdravý spánok a okrem toho sa vám investícia do kvalitného matraca vráti v dĺžke jeho životnosti. Je však potrebné, aby ste sa o matrac starali. Opýtali sme sa odborníka, ako životnosť predĺžiť.

Životnosť ovplyvňuje typ matraca. Niektoré vydržia až 20 rokov

Moderné penové aj pružinové matrace od väčšiny výrobcov majú životnosť 7-10 rokov a to najmä z hľadiska hygienickej životnosti. „Približne po siedmich rokoch matrac väčšinou prekročí svoju hygienickú životnosť a nemusí sa pritom jednať o očividné prejavy na povrchu. Skôr ide o vnútri nahromadené nečistoty, ako je prach, zvyšky kože alebo vlasy,“ vysvetľuje špecialista na zdravý spánok a prevádzkovateľ e-shopu Vypredajobliecok.sk Ing. Lukáš Žák. Ak by ste chceli matrac, ktorý vám vydrží až 20 rokov, investujte do matraca vysokého typu. „Matrac vysokého typu, ktorého náplň tvoria napríklad konské vlasy a ďalšie prírodné materiály, rýchlo vysychá a životnosť týchto matracov je dvadsať a viac rokov,“ tvrdí Lukáš Žák.

Zásadný vplyv na životnosť má starostlivosť o matrac

Vedeli ste, že dospelý človek za noc vypotí až liter tekutín? Okrem potu sa z tela uvoľňujú aj zvyšky odumretej kože a vlasy a priebežne sa práši. To všetko spôsobuje hygienické znečistenia. „Pre dlhšiu životnosť matraca je nielen nutné minimálne dvakrát mesačne prezliekať obliečky a plachty, ale je potrebné sa venovať aj poťahu matraca. Poťah na matrac je zvyčajne snímateľný a je dobré ho prať zhruba raz za pol roka na 60 °C,“ radí odborník na zdravý spánok Lukáš Žák a dodáva, že účinným prostriedkom na predĺženie hygienickej trvanlivosti je chránič matraca.

Zaujímavosť: Životnosť matraca znižuje celý rad faktorov. Jedným z nich je napríklad to, koľko času na matraci denne trávite, či aká je vaša hmotnosť. Čím vyššia, tým rýchlejšie opotrebenie.

Matrac pravidelne otáčajte a luxujte

Životnosť matraca predĺžite aj tým, že ho budete pravidelne otáčať. „Otáčanie matraca odporúčam zhruba dvakrát ročne a to v oboch smeroch, ale uistite sa, že máte obojstrannú verziu. Vďaka otáčaniu sa matrac nepreleží tak rýchlo,“ radí Lukáš Žák. Súčasne s otočením povrch dôkladne povysávajte.

Odnaučte sa ustielať posteľ hneď po prebudení

Aj keď upratanie bytu a spálne zvlášť je základ, verte, že sa oplatí, keď posteľ nebudete ustielať hneď, akonáhle z nej ráno vstanete. „Matrac potrebuje odvetrať vlhkosť, ktorú počas noci vsiakol, preto prikrývku len ohrňte cez dolný okraj lôžka a do ustielania postele sa dajte najskôr za hodinu. Alebo jednoducho len zatvorte dvere spálne a usteľte, až sa vrátite popoludní domov z práce,“ uzatvára s úsmevom  prevádzkovateľ e-shopu Vypredajobliecok.sk Lukáš Žák.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie