Ako často meniť a prať obliečky

Spálňu, ale aj detskú izbu by sme mali brať ako miesto odpočinku, relaxácie a pokojného snívania. Preto je potrebné dbať na zvýšenú hygienu, pohodlie i estetiku. V posteli strávime takmer tretinu svojho života. Ako často prezliekať vankúše a prikrývky, meniť prestieradlo alebo uteráky v kúpeľni? Pravidelná výmena a správna šetrná starostlivosť o posteľnú bielizeň môže vyriešiť problémy so spánkom, dýchaním alebo kýchaním počas noci.

Kvalita a čistota lôžka má obrovský vplyv na plnohodnotný spánok u detí i dospelých. V posteli sa hromadia roztoče, vlasy, odumreté kožné bunky alebo lupy. Pravidelnou výmenou a správnym praním zamedzíme ich množeniu a znečisteniu lôžkovín.

jak-casto-povlekat-postel

Ako často prezliekať?

Podľa odborníkov je ideálne meniť posteľnú bielizeň jedenkrát za týždeň, u chorých jedenkrát za 3 dni. Ak vás netrápia alergie, zvýšené potenie či iné choroby môžete interval predĺžiť maximálne na jedenkrát za 14 dní . Najmä na vankúši zostáva väčšie množstvo kožných krémov alebo kožných buniek, ktoré vytvárajú prirodzené prostredie pre množenie roztočov a iných baktérií. Preto odporúčame mať aspoň dvoje alebo troje obliečok na striedanie. Ideálne krepové do teplejších mesiacov a flanelové do tých chladnejších.

Spolu s bliečkami je nutné meniť aj prestieradlo, najlepšie jedenkrát za týždeň, maximálne 14 dní. Počas noci môžeme vypotiť až 1,5l tekutiny, ktorej časť pohltí práve prestieradlo a obliečky.

Čo vieme?

 • V obliečkach sa hromadia roztoče, vlasy, odumreté kožné bunky alebo lupiny
 • Počas noci vypotíme až 1,5l tekutiny
 • Pravidelná výmena lôžkovín má pozitívny vplyv na spánok a dýchanie počas noci

Odporúčame!

 • Vlastniť dvoje alebo troje obliečok na striedanie
 • Ideálne meniť obliečky 1x týždenne
 • Maximálne prezliecť 1x za 14 dní

Výmena uterákov a osušiek

Každá osuška aj uterák sa môžu ľahko stať časovanou bombou a tzv. liahňou baktérií. Osušky aj uteráky používame na utretie tela po kúpeli. Dochádza tak k usadzovaniu zvyškov mydla, kožných buniek a vody. Vďaka vlhkému prostrediu môže dochádzať k rozmnoženiu najrôznejších baktérií, ktoré môžu spôsobiť kožné infekcie.

Preto sa odporúča vymieňať uterák a osušky každé 3 - 4 dni. Osuška by nemala byť spoločná, ale iba jedného člena domácnosti. Striedanie osušiek aj uterákov je nehygienické a môže zvyšovať riziko vzniku kožných plesní.

Odporúčame!

 • Meniť uterák alebo osušku každé 3 - 4 dni

Jak-prat-povleceni

Správnym praním k dlhej životnosti

Pre zamedzenie množeniu roztočov odporúčame nechať posteľ každé ráno prevetrať a ustielať najskôr po hodine od doby, čo sme vstali. Ak posteľ usteliete ihneď, dochádza k vytvoreniu teplého a vlhkého prostredia vnútri prikrývky, ktoré je veľmi obľúbené pre roztoče. V teplých mesiacoch je vhodné nechať lôžkoviny na priamom slnku a v chladnejších na mraze.

Pre zachovanie kvality textílie a stálosti farieb je dobré prať obliečky aj prestieradlá podľa jednotlivých druhov materiálov. Pred prvým použitím sa odporúča vyprať obliečky pri teplote 40°. Odstránime tak nečistoty a obliečky budú mäkšie a príjemnejšie na dotyk. Z hygienického hľadiska by sme mali voliť materiály, ktoré je vhodné prať pri minimálnej teplote 60 °.

Posteľnú bielizeň je možné prať v pracom prášku alebo gélu, dôležité je používať prací prostriedok pre daný materiál a farbu, jedine tak dosiahneme stále jasných farieb a jemnosti.

Žehlenie má svoj význam, nielen estetický. Pri vysokej teplote počas žehlenia tiež dochádza k usmrteniu baktérií alebo roztočov. Niektoré obliečky ale žehlenie nevyžadujú a možno sušiť v závese na slnku.

Ak si stále nie ste istí, ako sa správne starať o Vašu posteľnú bielizeň, pozrite sa na symboly pre správne pranie a údržbu. Naučte sa jednotlivé znaky a pranie i žehlenie bude hračkou.

Odporúčame!

 • Nechať posteľ prevetrať
 • Ustielať najskôr po hodine, čo sme vstali
 • Pred prvým použitím vyprať na 40°
 • Symboly pre správne pranie posteľnej bielizne

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie