Ortopedické alebo zdravotné matrace: Aký je medzi nimi rozdiel a ktoré je pre vás lepšie?

Ortopedické versus zdravotné matrace: Aký je medzi nimi rozdiel a ktoré je pre vás lepšie?

Nepodceňujte výber matraca. S ľahkou nadsádzkou sa dá totiž povedať, že náš spánok je tak kvalitný, ako kvalitné máme v posteli matraca. Ak si navyše plánujete kúpiť ortopedický či zdravotný matrac, dajte si pozor, aby ste pri ich nákupe nenaleteli. Veľa predajcov využíva dôverčivosť zákazníkov a zámerne označujú obyčajné matrace ako ortopedické alebo zdravotné.

Ortopedický matrac uľaví boľavému chrbtu

Pri problémoch a bolestiach chrbta, môže byť účinným riešením ortopedický matrac. Ten poskytuje pohodlný a zdravý spánok v akejkoľvek polohe. Vlastnosti ortopedických matracov sú doložené nezávislým certifikátom, sú zdravotne nezávadné a bezpečné. V e-shope Vypredajobliecok.sk nájdete kvalitný ortopedický matrac pod názvom taštičkový matrac MASS COMFORT, ktorý je k dispozícii v rôznych rozmeroch. Ortopedický taštičkový matrac MASS COMFORT sa vyznačuje strednou tuhosťou a má celkom 7 anatomických zón rôznej tvrdosti. Podporu chrbtice a pomoc od boľavého chrbta zaručuje aj penový matrac ECONOMY. Ten je vyrobený z deformačne odolného materiálu - polyuretánovej peny, ktorá sa vie rýchlo prispôsobiť hmotnosti a tvaru postavy.

POZOR: Obe spomínané matrace patria medzi "zdravotných" druhov matracov, ale nevzťahuje sa na nich znížená sadzba DPH ako je tomu u zdravotných matracov zaradených na zoznam zdravotníckych pomôcok Ministerstvom zdravotníctva.

Nie je zdravotný matrac ako zdravotný matrac

V odseku vyššie sme už načrtli, aký je rozdiel medzi matracom označený ako ortopedický a zdravotný. Tieto dva pojmy si ľudia mnohokrát zamieňajú a často sa s týmto označením stretnete aj u predajcov matracov, či už v e-shopoch tak aj v kamenných obchodoch. Vo väčšine prípadov sa však nejedná o zdravotý matrac v pravom slova zmysle. Zjednodušte možno povedať, že zdravotnícke pomôcky sú pomôcky či materiály určené na prevenciu, miernenie chorôb, náhradu fyziologického procesu, kompenzáciu rôznych zdravotných problémov a pod. Musí ísť o prostriedky klinicky testované, atestované a schválené vyššou štátnou autoritou. Na tieto výrobky sa vzťahuje aj znížená sadzba DPH, čo ale u "zdravotných" matracov neplatí, pretože matrace ako také nie sú v Slovenskej republike zaradené na zoznam zdravotných pomôcok.

ZÁVER: Matrac označený ako zdravotný nepatrí medzi zdravotnícke pomôcky so zníženou sadzbou DPH a nie sú schválené štátom. Zdravotné či ortopedické matrace na slovenskom trhu by mali byť vyrobené z kvalitných materiálov a mali by mať ortopedické pôsobenie na ľudské telo. Zdravotné či ortopedické matrace bývajú navrhnuté tak, aby pomáhali predchádzať alebo miernili bolesti chrbta a poskytovali čo najkvalitnejšie spánok. Vlastnosti týchto matracov by mali dokladať certifikáty.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie