Ako zmäkčiť uterák?

 

Aj staré uteráky môžu byť na dotyk mäkké a príjemné. Venujte uterákom extra starostlivosť, ktorú vám vráti dlhou životnosťou za zachovanie pôvodnej mäkkosti. Niekedy stačí upraviť alebo zaradiť jednoduché kroky v ich praní či sušení. Uistite sa, že váš postup starostlivosti o uteráky je ten správny.

Pre mäkkosť a nadýchanosť uterákov zaraďte do rutinnej starostlivosti niekoľko základných pravidiel. Najdôležitejším pravidlom na zachovanie mäkkosti je pranie bez aviváže.

Tá zlepí jednotlivé slučky textílie, ktorá sa kvôli tomu stáva na dotyk veľmi tvrdou. Uteráky perte pri optimálnej teplote 40 - 60 °C podľa odporúčania výrobcu.

Pred praním uteráky roztrieďte podľa farieb, používajte gélové pracie prostriedky a neprepĺňajte bubon práčky. Vďaka tomu predídete tvrdnutiu a zníženiu savosti.

Základné pravidlá, ako predísť tvrdnutiu uterákov:

 1. Nepoužívajte aviváž..
 2. Perte pri teplote 40 - 60 °C podľa odporúčania od výrobcu.
 3. Uteráky roztrieďte podľa farieb.
 4. Používajte gélové pracie prostriedky.
 5. Nepreplňujte bubon práčky.
 6. Nesušte na vysokú teplotu alebo priamom slnku.
 7. V sušičke používajte špeciálne loptičky na sušenie.

A ako na staré uteráky?

Vrátiť starým uterákom ich pôvodnú mäkkosť nemusí byť náročné. Pred samotným praním v automatickej práčke namočte uteráky do octového roztoku. Dodržujte koncentráciu 150 ml bieleho octu na 1l vlažnej vody.

Nechajte asi 60 min pôsobiť, potom prepláchnite čistou vodou a následne vyperte v práčke. Biely ocot možno pridávať pravidelne 2 x mesačne ako náhradu aviváže. Do zásuvky na aviváž nalejte asi 50 - 100 ml. Na záver uteráky riadne vysušte v sušičke alebo v závese.

Biely ocot nájde široké využitie v celej domácnosti počas upratovania. Na zmäkčenie uterákov siahnite po bielom octe s koncentráciou 10 %.

Ocot odstráni zvyšky pracích prostriedkov, prípadne aviváže, ktorá sa na uterákoch počas prania usadzuje. Navyše skvele odstráni zápach z tkaniny.

Základné pravidlá pre zmäkčenie tvrdých uterákov:

 1. Uteráky namočte na 60 minút do roztoku z vody a bieleho octu.
 2. Dodržujte pomer 150 ml octu na 1l vlažnej vody.
 3. Aviváž nahraďte bielym octom, najlepšie 2x do mesiaca.
 4. Riadne vysušte pri nižšej teplote a nie na priamom slnku.

Kam ďalej?

Uteráky Osušky Osušky Maxi