Ako udržať uteráky hebké?

 

Automatické práčky dnes vedia kúzla za predpokladu správneho zaobchádzania. Niekedy aj vyprané uteráky nie sú hebké a voňavé podľa predstáv. Aplikujte jednoduché pravidlá v starostlivosti o uteráky a užívajte si ich dlhotrvajúcu hebkosť a jemnosť.

Ako udržať uteráky hebké

Hebkosť uterákov udáva dĺžka vlákien, čím sú vlákna dlhšie, tým je uterák hebkejší. Kvalitné a veľmi nadýchané uteráky sa pohybujú v hustote vlákien od 400 g/m² vyššie. Na to myslite už pred samotným nákupom uteráka a ujasnite si, čo od konkrétneho kusu očakávate. Uteráky s dlhými vláknami sú ideálne na klasické použitie po sprchovaní alebo kúpeli. Zatiaľ čo uteráky s kratším vlasom využijete v saunách.

Základné pravidlá, ako udržať uteráky hebké:

  1. Uteráky perte samostatne roztriedené podľa farieb.
  2. Nepreplňujte bubon práčky.
  3. Zvoľte optimálne množstvo pracieho prostriedku.
  4. Vyvarujte sa aviváži.
  5. Aviváž nahraďte bielym octom alebo sódou na pranie.
  6. Ihneď po vyprání uteráky pretrepte a usušte v sušičke alebo v závese.
  7. V sušičke používajte špeciálne loptičky na sušenie.
  8. Nikdy uteráky nesušte na radiátore.
  9. Po usušení ich zložte a uskladnite na vzdušnom mieste.
  10. Uteráky nežehlite.

Pre zachovanie pôvodnej hebkosti a nadýchanosti sa bielym octom alebo sódou na pranie, veľkým množstvom pracieho prostriedku a žehleniu. Snažte sa dodržiavať základné pravidlá pre správne pranie uterákov. Verte, že len tak docielite požadovanú nadýchanosť a jemnosť. Príliš veľa pracieho prostriedku, aviváž alebo žehlenie zlepí jednotlivé vlákna, uterák sa stane na dotyk tvrdým a drsným.

Ak ste sa ešte s bílým octem nebo sodou na praní nestretli, určite sa porozhliadnite v drogérii. Jedná sa o praktických pomocníkov do každej domácnosti. Biely ocot aj pracia sóda zmäkčia vodu a odstránia prebytok pracieho prostriedku z vlákien. Ocot navyše neutralizuje pachy. Oboch pomocníkov je možné používať pravidelne počas prania uterákov, najlepšie ich striedajte.

Kam ďalej?

Uteráky Osušky Osušky Maxi